Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Kroki- Arkadi Zaides Archive (Izrael/Francja) Scena MOS

Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego 2017 - edycja V pod hasłem "Skonfliktowani?"


Materiały archiwalne: wolontariusze "Camera Project" z B'Tselem - The Israeli Center for Human Rights in the Occupied Territories: Iman Sufan, Mu'az Sufan, Bilal Tamimi, Udai 'Aqel, Awani D'ana, Bassam J'abri, Abu 'Ayesha, Qassem Saleh, Mustafa Elkam, Raed Abu Ermeileh, Abd al-Karim J'abri, Issa 'Amro, Mu’ataz Sufan, Ahmad Jundiyeh, Nasser Harizat, Abu Sa'ifan, Muna A-Nawaj'ah, Oren Yakobovich, Nayel Najar

Koncepcja i choreografia: Arkadi Zaides

Konsultant video: Effi and Amir (Effi Weiss and Amir Borenstein)

Dźwięk & dramaturgia głosu: Tom Tlalim

Konsultacja artystyczna: Katerina Bakatsaki

Asystent choreografa: Ofir Yudilevitch

Kostiumy: Adam Kalderon

Światło: Thalie Lurault

Interfejs zdalnego sterowania: Pierre-Olivier Boulant

Dyrektor techniczny: Etienne Exbrayat

Technika dźwięku: Cyril Communal

Produkcja: Simge Gücük

Specjalne podziękowania dla Myriam Van Imschoot

Produkcja: Arkadi Zaides

Międzynarodowa Dystrybucja: Key Performance Julia Asperska & Koen Vanhove

Koprodukcja: Festival D’Avignon (FR), CDC Toulouse (FR), Theatre National De Chaillot (FR), CNDC Angers (FR), The Emile Zola Chair for Human Rights (IL).

Rezydencje w: CDC Toulouse (FR), CNDC Angers (FR), STUK Leuven (BE), Theatre National De Chaillot (FR), WP Zimmer (BE), Amsterdam Master of Choreography (NL)

Institut des Croisements/Arkadi Zaides wspierany jest przez Francuskie Ministerstwa Kultury I Komunikacji ( French Ministry of Culture and Communication) i DRAC Auvergne-Rhône-Alpes

 

‘Archive’ - Arkadi Zaides

B’Tselem to Izraelskie Centrum Informacji Praw Człowieka na Terenach Okupowanych. W 2007 roku organizacja zainicjowała projekt, w ramach którego rozdano kamery video  Palestyńczykom zamieszkującym tereny ogarnięte konfliktem.

Celem projektu jest zapewnienie ciągłej dokumentacji dotyczącej naruszeń praw człowieka oraz unaocznienie warunków panujących na Zachodnim Brzegu zarówno izraelskiej, jak i międzynarodowej opinii publicznej. W spektaklu ‘Archive’ Arkadi Zaides pogłębia swoje artystyczne badania nad trwającym konfliktem w Izraelu / Palestynie. Spektakl zrealizowany został na podstawie wybranych materiałów filmowych znajdujących się w archiwach B’Tselem.

Zaides naprowadza uwagę widzów ku ciałom Izraelczyków, ku sposobowi ich uchwycenia przez kamerę, oraz ku reakcjom fizycznym, do których uciekają się w różnych konfrontacyjnych sytuacjach. Palestyńczycy pozostają poza kadrem. Niemniej ich ruch, głos i punkt widzenia są mocno obecne, determinując perspektywę widza. Chociaż materiały filmowane przez operatorów-amatorów ujawniają rzeczywistość lokalną, Zaides pragnie omówić ją szerzej, stawia bardziej uniwersalne pytanie: jaki jest potencjał przemocy osadzony w każdym indywidualnym ciele i jaką cenę płaci wspólnota za kontrolowanie drugiego.          

Zaides wyłuskuje i wykorzystuje poszczególne gesty i głosy uchwycone w materiałach video, identyfikuje się z nimi, stopniowo je ucieleśniając. Podczas gdy jego ciało przekształca się w żywe archiwum nasuwają się pytania o uczestnictwo i odpowiedzialność.

Arkadi Zaides urodził się w 1979 na Białorusi. W 1999 wyemigrował do Izraela. Ukończył studia w  Theater School w Amsterdamie w ramach Amsterdam Master Of Choreography Program (NL). Tańczył (między innymi) w Batsheva Dance Company oraz Yasmeen Godder Dance Group.  Od 2004 roku, pracuje jako niezależny choreograf. W ostatnich latach mocno angażował się w projekty artystyczne podejmujące temat izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Jest jednym z nielicznych choreografów izraelskich angażujących się w dyskusję o aktualnej sytuacji politycznej poprzez swoją praktykę artystyczną.  Ostatnio mieszka i pracuje we Francji.

www.arkadizaides.com

 

Czas trwania:

60 min.

Bilety:

Normalne 40 zł 

Ulgowe 30 zł 

Dodatkowe informacje:

Kurator festiwalu: Jadwiga Majewska 

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni:

15 Maja 2017 godzina 20.30

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej