Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Kroki- David Zambrano – Pracownia Fizyczna i goście "Soul Project" (Wenezuela, Belgia, Polska) scena MOS

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO 2017 - EDYCJA V POD HASŁEM "SKONFLIKTOWANI?"


koncepcja i reżyseria: David Zambrano

asystent kreatywny: Peter Jasko

asystent produkcji: Dawid Lorenc

tancerze:

Paweł Grala,

Małgorzata Haduch tancerka/choreograf absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004), związana jest z holenderską i polską sceną free  jazzową,  współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Michael Zerang, Andy Moor, Marcin Masecki, Paulina Owczarek, Ksawery Wójciński, Wiktor Krzak i inni.   
Haduch jest autorką kilkanastu spektakli tanecznych, które pokazywane były w Polsce i zagranicą, a od 2012 roku realizuje swoje programy autorskie poświęcone badaniu improwizacaji w dziedzinie muzyki i tańca: Free The Dance oraz Filmowe Wtorki o Improwizacji.
 Współpracowała z choreografami Davidem Zambrano, Katie Duck, Gabrielą Maiorino. Od 2013 roku współtworzy holenderski zespół Help Me To Crash. Stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz kilkakrotnie nagrodzona dofinansowaniem z Instytutu Adama Mickiewicza - Program Kultura Polska Na Świecie. Uczy techniki Flying Low, kompozycji i improwizacji.

Wojciech Łaba,

Piotr Skalski,

Krzysztof Skolimowski,

Dominika Szala-Wentland - pedagog, instruktorka tańca współczesnego, tancerka, teoretyk tańca. Absolwentka kursu Body-Mind Centering®(IDME) w Bratysławie, studiów podyplomowych Teorii Tańca – UM w Warszawie, Zarządzania Kulturą w Wymiarze Europejskim – AM w Krakowie, studiów magisterskich Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, Projektu Pilotażowego Wyższej Szkoły Sztuk Performatywnych przy Śląskim Teatrze Tańca, Studium Baletowego przy Operze Nowej w Bydgoszczy. Bierze udział w projektach, festiwalach, warsztatach i spektaklach w Polsce i zagranicą. Współpracowała m. in. z  Davidem Zambrano, Yasmeen Godder, Hielke Diemer, Iwoną Olszowską (Eksperymentalne Studio Tańca), Jackiem Owczarkiem (Pracownia Fizyczna), Anitą Podkową-Brańką (Scena Tańca Współczesnego, Teatr Witkacego), Erykiem Makohonem (Krakowski Teatr Tańca).

czas trwania: 60 minut

produkcja: Pracownia Fizyczna / Jacek Owczarek, Fundacja Kino Tańca, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

premiera: 28 września 2013,  Muzeum Sztuki ms2, Łódź.

Spektakl Soul Project / PL został wyprodukowany w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne.

 

Soul Project/PL w reżyserii Davida Zambrano to seria wirtuozerskich improwizacji solowych, z których każda trwa tak długo, jak soulowa piosenka, do której jest wykonywana. Kolejność solówek i ich rozmieszczenie w przestrzeni jest zawsze improwizowane, co czyni każdy spektakl wyjątkowym. W spektaklu tancerze i publiczność dzielą tę samą przestrzeń. Publiczność może oglądać występy solistów z dowolnej perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste – czuje się każde drżenie ciała tancerzy – a jednocześnie wspólnotowe, bo wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu.

Spektakl stawia pytanie zadane przez Zambrano: czy potrafimy tańczyć tak głęboko i przejmująco oraz znaleźć język ciała tak żywy i pełny ekspresji, że byłby w stanie emocjonalnie przemówić do widza, podobni jak piosenkarze soulowi śpiewający podczas koncertów. Język wciąż żywy,  rozedrgany jak płomień świecy.

Na zaproszenie łódzkiej Pracowni Fizycznej David Zambrano podjął się współpracy z 10 polskimi tancerzami. Premiera nowej wersji odbyła się we wrześniu 2013 roku w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca w Muzeum Sztuki w Łodzi. Davidowi Zambrano w pracy nad spektaklem towarzyszył Peter Jasko (Les SlovaKs Dance Collective), z pierwszego składu Soul Project.

Oryginalny Soul Project powstał w 2006 roku jako efekt współpracy Zambrano z dwunastką tancerzy pochodzących z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji, Szwajcarii, Korei Południowej, Francji, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, od tego czasu zespół odbył  światowe tournée.

David Zambrano - pedagog, performer, choreograf. Jego twórczość przyczyniła się do rozwoju tańca, wywierając ogromny wpływ na środowisko taneczne na całym świecie, twórca technik leżących u podstaw tańca współczesnego. Zambrano stworzył innowacyjne techniki ruchu Flying Low i Passing Trough, otwierając w ten sposób nową przestrzeń dla improwizacji w tańcu. Poprzez działanie tancerzy w niskich pozycjach na podłodzie bada możliwości innych niż zwyczajowe w tańcu postawy (horyzontalne, frontalne). Podczas swoich działań twórczych i edukacyjnych odwiedził 40 państw, pracował z ponad 25 tysiącami uczniów i występował na setkach scen na całym świecie. Jego prace to zarówno ułożone choreografie, improwizacje oparte na strukturze jak i pełne improwizacje. Urodzony w Wenezueli, Zambrano spędził 15 lat w Nowym Jorku, gdzie w latach 1986-1996 był członkiem grupy Simone Forti and the Troupe, obecnie mieszka w Amsterdamie.

 

Pracownia Fizyczna − grupa założona w lutym 2009 roku w Łodzi przez Jacka Owczarka, który wypracował autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną, a jego praca doktorska na Akademii Muzycznej w Łodzi dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy, bazujący na improwizacji i technikach tańca współczesnego. Grupa działa przy Wydziale Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Tancerze Pracowni są również pedagogami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju. Spektakle Pracowni Fizycznej: Powyżej nieba (rekonstrukcja choreografii Witolda Jurewicza z 1998 roku, przygotowana przez Jacka Owczarka i Krzysztofa Skolimowskiego, 2009), Len (w reżyserii i choreografii Skolimowskiego, 2009), choreografie Jacka Owczarka: Meandrująca rzeka (2009), a3 (2010), Zdarzenia (2011) we współpracy z duetem muzyków SzaZa, Re:akcje (2012), Fajdros (2013), Ryzografia z muzyką Oli Bilińskiej / Babadag (2015) oraz Soul Project / PL w reżyserii Davida Zambrano (2013).

Tancerze Pracowni Fizycznej od kilku lat gościnnie biorą udział w projektach artystycznych, spektaklach w teatrach dramatycznych i produkcjach tanecznych m.in. w Łodzi, Lublinie, Warszawie, Gdańsku, Połczynie Zdroju. Byli laureatami programów Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca (trzykrotnie: 2011, 2012, 2013 w tym raz we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi) oraz Zamówienia choreograficzne.

Za 2013 rok otrzymali nagrodę w plebiscycie „Punkt dla Łodzi” – kategoria „twórcze szaleństwo”. Nagroda przyznana za „praktykowanie i promowanie kolektywnej postawy w tworzeniu tańca i poszerzanie rozumienia improwizacji w tańcu".

Spektakle Pracowni prezentowane były na wielu festiwalach i scenach w Polsce i za granicą,.

pracowniafizyczna.com

Czas trwania:

60 min.

Bilety:

Normalne 40 zł

Ulgowe 30 zł 

Dodatkowe informacje:

Kurator festiwalu: Jadwiga Majewska 

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni:

21 Maja 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej