Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Koncert zespołu kameralnego UMZE

Festiwal Współczesnej Muzyki Węgierskiej


Koncert zespołu kameralnego UMZE

Wystąpią:

zespół kameralny UMZE / Miklós Lukács – cymbały / Csaba Klenyán – klarnet / Éva Osztrosits – altówka / József Balog, Zoltán Fejérvári – fortepian / Aurél Holló, Zoltán Rácz – instrumenty perkusyjne / dyrygent: Zoltán Rácz

 

W programie:

György Ligeti (1923-2006): Etiudy na fortepian – Vol.3. : Nr.15. White on white (1995) / No.16. Pour Irina (1997) / No.17. A bout de souffle (1998) / No.18. Canon (2001) / Béla Bartók (1881-1945): Sonata na dwa fortepiany i instrumenty perkusyjne (1937) // przerwa // Péter Eötvös (1944): da capo (2014) / György Kurtág (1926): Hommage a R. Sch. op.15d (1990) / László Vidovszky (1944): Promenade (2015)

 

W programie koncertu znalazły się dzieła pięciu światowej sławy artystów węgierskich. Wieczór otworzy kompozycja Pétera Eötvösa, której tytuł oznacza powtarzanie, zaczynanie na nowo. Kompozycja opiera się na motywach muzycznych zaczerpniętych z fragmentów notatek Mozarta, będących spisem pomysłów czekających na opracowanie. Eötvös przedstawia te motywy najpierw w „rozpoznawalnej” formie, a następnie stopniowo rozwija je, przerabia, grając coraz to nowe wersje. Wybór instrumentu solowego zainspirowała gra Miklósa Lukácsa, mimo iż, a może właśnie dlatego, że w XVIII wieku cymbały nie pojawiały się jeszcze na koncertach. Rysem charakterystycznym dorobku artystycznego Györgya Kurtág są częste odwołania do twórców i dzieł należących do wcześniejszych okresów w historii muzyki, które są niekiedy swoistymi cytatami, innym zaś razem jedyniem przywołaniem pewnego nastroju. Monogram w tytule Hommage á R. Sch. skrywa imię i nazwisko Roberta Schumanna i jest refleksją na temat jego fantazji zatytułowanej Märchenerzählungen. Györgya Kurtág cytuje natomiast László Vidovszky w swoim dziele pod tytułem Promenade, które skomponował na 90 urodziny Mistrza, a jego premiera odbyła się z okazji rocznicy w ramach festiwalu Kurtág90.

 

György Ligeti tak opisuje swoją etiudę na fortepian: „Pomimo wszelkich wpływów, które na mnie oddziaływały, moje etiudy nie mogą być określone ani jako chopinowskie, ani w stylu Debussy’ego, afrykańskim, czy jazzowym, ani jako konstrukcje matematyczne. Nie są to dzieła ani awangardowe, ani tonalne, ani atonalne. Są to wirtuozowskie utwory na fortepian; etiudy zarówno z punktu widzenia pianisty, jak i kompozytora. Kiełkują one z prostej myśli i wzrastają aż do poziomu skomplikowanego organizmu”. Wieczór zamyka sonata Béli Bartóka, która zaczyna się spokojnie, jednak z czasem narasta zdecydowany rytm, a metronom staje się coraz bardziej skomplikowany. Precyzja Bartóka była zadziwiająca. Zawsze miał przy sobie metronom, przy pomocy którego kontrolował tempo nawet wtedy, kiedy to on sam grał. Fortepianom towarzyszą kotły, bęben wielki, talerze perkusyjne, bęben mały, tam-tam, trójkąt i ksylofon.

 

Zespół kameralny UMZE powstał w 1997 roku z inicjatywy Zoltána Rácza grającego na instrumentach perkusyjnych i Andrása Wilheima, historyka muzyki. Nazwa zespołu opiera się na skrócie oznaczającym Stowarzyszenie Nowej Muzyki Węgierskiej (Új Magyar Zenei Egyesület). Celem członków zespołu jest pielęgnowanie i kontynuowanie tradycji zapoczątkowanych przez utworzone w 1911 roku Stowarzyszenie Nowej Muzyki Węgierskiej związane z twórczością Béli Bartóka i Zoltána Kodálya. Z tego powodu poprzez wykonywanie muzyki XX-wiecznej i współczesnej starają się realizować również dalszy cel, jakim jest inspirowanie kompozytorów zarówno z Węgier, jak i z innych krajów do tworzenia nowych utworów. Repertuar zespołu obejmuje nie tylko dzieła kompozytorów węgierskich, lecz również takich twórców, jak Maurizio Kagel, Olivier Messiaen, Karlheinz Stockhausen, czy Christian Wolff. Po licznych sukcesach na Węgrzech zespół został przedstawiony również publiczności międzynarodowej, co po raz pierwszy miało miejsce w Berlinie w 1999 roku. Następnie zaczęły pojawiać się zaproszenia na liczne wydarzenia popularyzujące muzykę współczesną, dzięki czemu zespół miał okazję występować między innymi w Karlsruhe, Zagrzebiu, na Festiwalu Acanthes w Awinionie, Wiedeńskich Tygodniach Festiwalowych oraz na Huddersfield Contemporary Music Festival.

ZOBACZ WIĘCEJ 

 


Bilety:

Ulgowy 35 zł 

Normalny 45 zł 

 

08 Czerwca 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej