Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Modern Art Orchestra: Bartók & Jazz

Festiwal Współczesnej Muzyki Węgierskiej


Modern Art Orchestra: Bartók & Jazz

 

Wystąpią: Modern Art Orchestra / László Gőz – puzon, trąbka basowa/ Miklós Lukács – cymbały / dyrektor artystyczny i dyrygent: Kornél Fekete-Kovács

 

W programie:

Béla Bartók: 15 węgierskich pieśni chłopskich – aranżację na big band opracowali: János Ávéd, Kristóf Bacsó, Kornél Fekete-Kovács, Gábor Subicz.

 

Béla Bartók jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, a jego muzyka wywarła wpływ nawet na słynnych muzyków jazzowych na całym świecie, często powołuje się na niego Pat Metheny, a Chick Corea i Keith Jarrett regularnie grają jego utwory. Bartók wielokrotnie czerpał inspirację do swych kompozycji z pieśni ludowych, w ten sposób powstało między innymi jego 15 węgierskich pieśni chłopskich. Obecnie europejska muzyka jazzowa coraz bardziej oddala się od jazzu północnoamerykańskiego o korzeniach afroamerykańskich, sięgając głównie do własnych europejskich tradycji muzyki klasycznej i ludowej. Członkowie Modern Art Orchestra – János Ávéd (1983), Kristóf Bacsó (1976), Kornél Fekete-Kovács (1970) i Gábor Subicz (1983) – stworzyli aranżacje na największą formację jazzową, big band, ponownie interpretując utwory Bartóka napisane na fortepian solo i korzystając w tym celu ze środków wyrazu jakie oferuje im jazz, gatunek muzyczny opierający się w dużej mierze na improwizacji. W nowych wersjach utworów Bartóka pozorne sprzeczności pomiędzy dwoma gatunkami – muzyką klasyczną i jazzową – zanikają dzięki zastosowaniu w głównej mierze improwizowanych przejść, które zamknięte są w ledwo wyczuwalnych ramach.

 

Zespół MAO przez 11 lat swojego istnienia rozwinął się, zdobył międzynarodowe uznanie oraz otrzymał liczne nagrody. Orkiestra tworzy w różnych gatunkach muzycznych, jednak pozostaje wierna w pierwszej kolejności jazzowi i muzyce współczesnej. MAO jest stałą orkiestrą Budapest Music Center, odbywają tournée po całej Europie, Stanach Zjednoczonych, koncertowali nawet w Izraelu. Zaproszenia od zespołu przyjmowali już tacy legendarni muzycy, jak Tom Harrell, David Liebman, Chris Potter, James Morrison, Bob Mintzer, Rhoda Scott, Adam Nussbaum, czy Ennio Morricone. 

 

 

 

Budapest Music Center (BMC) założył László Gőz w 1996 roku i od tamtej pory jego celem niezmiennie jest zapoznawanie publiczności krajowej i międzynarodowej z muzyką węgierską oraz twórcami tej muzyki.

 

Pierwszym zadaniem było utworzenie ośrodka, który zajmowałby się zbieraniem i udostępnianiem informacji dotyczących węgierskich twórców muzyki klasycznej i jazzowej, a także dzieł współczesnej muzyki węgierskiej. W 1997 roku do obszarów działalności centrum informacji dołączyło organizowanie koncertów, a wkrótce również i własnych festiwali: BMC Music Flash oraz Festiwalu Muzyki Jazzowej w Budapeszcie. W 1998 roku utworzono BMC Records specjalizujące się przede wszystkim w wydawaniu płyt artystów węgierskich. W 2003 roku powstała biblioteka muzyczna BMC.

 

W 2006 roku rozpoczął się długi okres planowania i realizacji, który doprowadził do otwarcia nowego centrum muzycznego BMC w marcu 2013 roku. W budynku zajmującym powierzchnię czterech tysięcy metrów sześciennych znajduje się kameralna sala koncertowa na 340 osób, Opus Jazz Club mogący ugościć 150 wielbicieli muzyki, centrum informacji muzycznej i biblioteka, a także dwie mniejsze sale, studio nagrań dźwiękowych i wideo.

 

Systematycznie uzupełniana internetowa baza danych w 2016 roku zawierała informacje dotyczące 3900 artystów i 18 tysięcy dzieł muzycznych, a zbiory dostępnej nieodpłatnie biblioteki muzycznej obejmowały około stu tysięcy dzieł. Należące do BMC wydawnictwo płytowe ma już na swoim koncie 250 albumów muzyki współczesnej, klasycznej i jazzowej. Budynek BMC gości wiele wydarzeń muzycznych, co roku odbywa się w nim ponad 400 koncertów, organizowane są także koncerty edukacyjne, kursy, imprezy z udziałem publiczności, projekcje filmów muzycznych oraz przeprowadzane są nagrania dźwiękowe.


Bilety:

Ulgowy 35 zł 

Normalny 45 zł 

 

10 Czerwca 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej