Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

W ogień!

reżyseria Wojciech Klemm


”W OGIEŃ!”

Tekst: Mateusz Pakuła

Reżyseria: Wojciech Klemm

 

3 lutego - premiera na Scenie MOS

 

Punktem wyjścia do powstania spektaklu jest biografia Józefa Kurasia „Ognia”: bohatera, mordercy, przestępcy, partyzanta i Janosika, a także mit Podhala oraz tekst Mateusza Pakuły.
W inscenizacji twórcy zmagają się z podstawowymi pytaniami dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się ciężaru historii i zerwać z siebie tę koszulę Dejaniry, jaką jest polityka historyczna dzisiaj?

Pięcioro aktorów jako chór polskich duchów zawieszonych w czyśćcu. Jak u Kafki postaci czekają na otwarcie wrót sprawiedliwości. I jak u Dantego spalają się swoją historią. Pięciu Kurasi. Pięć duchów. Albo też pięciu autochtonów dziwnego plemienia, które istnieje na tych ziemiach już od ponad 30000 lat. Kuraś biegnie w góry. Dalej i dalej – płonąć, pełen zemsty. Kim jest ten człowiek? I za co niby mamy go czcić?

 

W naszym kraju nieustannie zderzamy się z przymusem oglądania współczesności poprzez przeszłość. Nikt nie patrzy do przodu, wszyscy patrzą do tyłu, a to co tam widać jest mocno idealizowane. Razem z autorem tekstu sztuki -  Mateuszem Pakułą, zastanawiamy się nad tym, czy to dobry sposób na życie. Jeśli tak, to w którą stronę owej przeszłości powinniśmy bardziej spoglądać i jak? – mówi Wojciech Klemm, reżyser przedstawienia.

Najlepsze spośród obejrzanych przeze mnie przedstawień festiwalu Genius Loci. W wyrazistym rytmie pięcioro aktorów i aktorek wcielających się w tytułowego bohatera zaczyna swoje opowieści od frazy „Historia Ognia jest taka...”.
Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

Przedsięwzięcie pokazało jak bardzo trupy majaczą w naszym ponowoczesnym świecie i że w tym zlepku rzeczywistości nie da się wytropić jednej wersji historii.
Kinga Kurysia, Dziennik Teatralny

 

 

Tekst: Mateusz Pakuła

Reżyseria: Wojciech Klemm

Scenografia: Anna Maria Karczmarska

Muzyka: Dominik Strycharski 

Obsada: Karolina Kazoń, Natalia Strzelecka, Mateusz Janicki (gościnnie),
Marcin Kalisz (gościnnie), Wojciech Skibiński

Producent: Bożena Sowa 

Inspicjent: Bartłomiej Oskarbski

 

 

Spektakl zakwalifikowany do 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

 

                                                                                                                                              


Bilety:

35/ 45 zł 

Najbliższe terminy:

20 Kwietnia 2018 godzina 18.00 kup bilet

21 Kwietnia 2018 godzina 18.00 kup bilet

22 Kwietnia 2018 godzina 18.00 kup bilet

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej