Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Przywrócone arcydzieła w MOS: projekcja filmu Kazimierza Kutza "Perła w koronie"

gośćmi spotkania będą Kazimierz Kutz i Olgierd Łukaszewicz


Reżyseria: Kazimierz Kutz

Scenariusz: Kazimierz Kutz

Zdjęcia: Stanisław Loth

Muzyka: Wojciech Kilar

Dźwięk: Stanisław Piotrowski

Scenografia: Bolesław Kamykowski

Montaż: Irena Choryńska

Czas akcji: lata 30. XX wieku

Miejsce akcji: Górny Śląsk

Kierownik produkcji: Tadeusz Baljon

Produkcja: Zespół Filmowy „Wektor”

Prawa: Studio Filmowe „Kadr”

 

Obsada

Franciszek Pieczka (Hubert Siersza), Olgierd Łukaszewicz (Jaś), Łucja Kowolik (Wichta, żona Jasia), Jan Englert (Erwin Maliniok), Jerzy Cnota (August Mol), Bernard Krawczyk (Franciszek Bula), Tadeusz Madeja (Ochman), Henryk Maruszczyk (Alojz Grudniok), Marian Opania (Albert), Jerzy Siwy (Milenda), Wojciech Alaborski (major Suchanek), Zygmunt Biernat (Leś), Emir Buczacki (Malitsch), Marian Dziędziel (Hubert), Andrzej Gazdeczka (Władek), Piotr Grabowski (ksiądz), Leszek Kowalski (Szpila), Edward Kusztal (Paweł), Tadeusz Sobolewicz (nadsztygar Mitke), Jerzy Sopoćko (inżynier Drabik), Władysław Barański, Aleksander Bednarz, Jan Bógdoł, Witold Dederko, Edward Dobrzański, Juliusz Dziemski, Marian Gańcza, Julian Kilar, Michał Leśniak, Józef Morgała, Barbara Nowakowska, Alfred Polok, Eugeniusz Szadkowski, Ryszard Zaorski


 

Ten film dzisiaj ma szczególną wartość. Wszystko w tym filmie co jest śląskie, tego już nie ma. To jest film, który jest wartością już historyczną - nie ma już tych hałd, nie ma tych kopalń, nie ma tych ludzi. To wszystko minęło.

Jak gdzieś tam pytają mnie, kim są Ci Ślązacy to mówię, że to jest inna rasa. To nie jest Polska, Niemcy. To jest inna rasa, która ma swoją niepowtarzalność, fenomenalną inność. Te moje śląskie filmy dowodzą tego, że aby zrobić dzieło sztuki to musi być materiał, a ten materiał jest w ludziach, to są Ślązacy.

Kazimierz Kutz

 

Historia strajku w śląskiej kopalni w latach 30. XX wieku. Młody górnik Jaś tęskni za żoną i dziećmi, jednak solidarnie ze starszymi kolegami zostaje na dole. Przewodzący strajkowi Hubert twardo negocjuje z zarządem; na górze Erwin, niegdyś wyrzucony z kopalni, organizuje protest wśród mieszkańców osady. Sytuacja się zaostrza. Ministerstwo dystansuje się od sporu. Górnicy podejmują głodówkę, posuwają się nawet do żądania, by zalać ich razem z kopalnią. W końcu zarząd kopalni, pod presją starosty, zgadza się na warunki strajkujących. Jaś wraca do szczęśliwej żony i dzieci.


Bilety:

12 zł

Dodatkowe informacje:

sala kinowa MOS

Najbliższe terminy:

19 Czerwca 2018 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej