Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

In Dreams Begin Responsibilities [zobowiązania rozpoczynają się w snach]

Delmore Schwartz


„O Delmore how I miss you. You inspired me to write. You were the greatest man I ever met. You could capture the deepest emotion in the simplest language. Your titles were more than enough to raise the muse of fire on my neck. You were a genius. Doomed.”

„Delmorze, tak bardzo za tobą tęsknię. Inspirowałeś mnie do pisania. Byłeś najlepszym człowiekiem, jakiego spotkałem. Potrafiłeś wyrażać najgłębsze emocje w najprostszy sposób. Tytuły twoich utworów wystarczały, bym odczuwał dreszcze na plecach. Geniusz. Stracony.”

Lou Reed

 

Małopolski Ogród Sztuki stał się sceną eksperymentalną na mapie Krakowa.
Magda Szpecht pokazuje tam spektakl - instalację In Dreams Begin Responsibilities [zobowiązania rozpoczynają się w snach] na podstawie słynnego opowiadania Delmore’a Schwartza. Działanie sceniczne rozpisane na czwórkę aktorów, muzyków i widzów swobodnie przemieszczających się w teatralnej przestrzeni.

 

Schwartz to jeden z tych zapomnianych autorów, których odkrywa się, czytając książki pisarzy lepiej zapamiętanych przez historię literatury. W swoich czasach uważany był za geniusza, mówiło się, że jest amerykańskim Audenem. Doceniał go Nabokov, Lou Reed uważał, że nie byłby Lou Reedem, gdyby nie Delmore Schwartz. Po debiucie w 1938 roku 21-letni Schwartz trafił na szczyt. Chwalono bezpretensjonalność jego tekstów, umiejętność opowiadania o miłości oraz minimalizm. Kultowe stało się tytułowe opowiadanie, zdaniem krytyki Schwartz nigdy później nie napisał nic lepszego. Umarł zapomniany 11 lipca 1966 roku.

 

W In dreams 21-letni bohater opisuje sen, w którym siedzi w nowojorskim kinie. Okazuje się, że wyświetlany właśnie film to dokument ukazujący jego rodziców na randce na Coney Island. W trakcie oglądania filmu chłopak nie może się uspokoić, a następnie traci panowanie nad sobą w momencie, kiedy jego ojciec oświadcza się jego matce. Siła opowiadania Schwartza bierze się z gestu odwrócenia, którego autor używa, by opowiedzieć o relacji ze swoimi rodzicami. Obserwujemy ich zanim bohater przychodzi na świat – są jeszcze młodzi, niepokojąco bliscy, niewygodnie do niego podobni. Widzimy, jak marzą o miłości, która zmienia świat i jak boleśnie się rozczarowują. Schwartz zajmuje się czynnością wspominania, nakładania estetycznych filtrów na przeszłość – pokazuje, że naga pamięć nie istnieje. Odkrycie to, mocno zakorzenione w historii rozwijającego się wówczas fabularnego i dźwiękowego filmu, musiało budzić gorące emocje. Na przykład takie, które sprawiają, że będąc w kinie nagle wstajemy i krzyczymy do bohaterów filmu: “Nie róbcie tego! Oboje możecie jeszcze zmienić zdanie. Nic dobrego z tego nie wyniknie, tylko żal, nienawiść, awantury i dwoje dzieci o parszywych charakterach.”

 

Reżyseruje Magda Szpecht - jedna z najciekawszych i najodważniejszych reżyserek młodego pokolenia, jej Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy został uznany przez międzynarodowe jury festiwalu Boska Komedia za najlepszy spektakl młodych twórców. W In dreams bardzo ważną rolę pełni muzyka, która – podobnie jak w Schubercie - staje się jednym z bohaterów spektaklu. Za warstwę dźwiękową odpowiedzialni są Krzysztof Kaliski i Mikołaj Zieliński. Dramaturgię spektaklu opracował Łukasz Wojtysko. Przestrzeń przygotowała Zuza Golińska, a wideo operator Mikołaj Syguda. Na scenie zobaczymy czwórkę aktorów: Agnieszkę Kościelniak, Karola Kubasiewicza, Lenę Schimscheiner i Marcina Wojciechowskiego oraz gitarzystę Mikołaja Zielińskiego.

 

 

 

reżyseria: Magda Szpecht
muzyka: Krzysztof Kaliski 
dramaturgia: Łukasz Wojtysko 
przestrzeń/ kostiumy: Zuza Golińska 

wideo: Mikołaj Syguda

inspicjent: Iwona Cieślik


obsada: 

Agnieszka Kościelniak, 

Lena Schimscheiner (gościnnie)

Karol Kubasiewicz (gościnnie)

Marcin Wojciechowski (gościnnie)
Mikołaj Zielińśki (taper)
Krzysztof Kaliski (głos)

 

 


Bilety:

MIEJSCA NIENUMEROWANE

ulgowe 25 zł

normalne 35 zł

28 Stycznia 2018 godzina 19.00

27 Stycznia 2018 godzina 19.00

26 Stycznia 2018 godzina 19.00

08 Października 2017 godzina 19.00

07 Października 2017 godzina 19.00

06 Października 2017 godzina 19.00

09 Kwietnia 2017 godzina 19.00

08 Kwietnia 2017 godzina 19.00

16 Marca 2017 godzina 18.00

15 Marca 2017 godzina 18.00

09 Lutego 2017 godzina 19.00

05 Lutego 2017 godzina 19.00

04 Lutego 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej