Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Szklane paciorki.Gra.Rozpoznanie.


warsicka/nepelski/pilarski/chlanda

 

„Gra szklanych paciorków”, wielka powieść Hermanna Hessego – od niej wszystko się zaczęło. Zawarte w niej pytania, myśli, światy stały się punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań, do aktorskich i muzycznych improwizacji. To z nich powstał autorski scenariusz Przemysława Pilarskiego, to wtedy zrodziła się muzyka Karola Nepelskiego – czyli dwa główne filary reżyserowanego przez Małgorzatę Warsicką spektaklu. Punktem wyjścia na poziomie muzycznym i przedstawieniowym jest fuga. Kompozytor Karol Nepelski tworząc muzykę do spektaklu nawiązuje do ostatniej napisanej przez Bacha fugi z
Die Kunst der fuge. Polifonicznie jest też przedstawiony sen  głównego bohatera, Józefa Knechta, który jest śniony przez wszystkie występujące w spektaklu postaci i zapisany na czytniku fal EEG – urządzeniu przepisującym nasze fale mózgowe na muzykę i służącym do wchodzenia w medytację. Obok tego ultranowoczesnego urządzenia, które „komponuje” muzykę naszego mózgu i rejestruje nasze emocje wysłuchamy także brzmień instrumentów dawnych, guqina - najstarszego chińskiego instrumentu strunowego znanego od ponad 3000 lat, bębnów hinduskich i innych instrumentów perkusyjnych.

 

Twórcy, a więc także scenograf Marcin Chlanda, kostiumografka Edyta Jermacz i choreografka Anna Nowicka  stworzyli wraz z aktorami własną, wielopoziomową grę, w którą zagrają z widzami spektaklu.

„Szklane paciorki.Gra.Rozpoznanie” to rzecz o tym, czy próbując przetrwać, można odmówić zaangażowania, odciąć się. Oraz o tym, że chcąc coś przeżyć, można przepaść. Ale też o tym, że po dotarciu do centrum wszystkiego, co było, i wszystkiego, co będzie, nie sposób już nigdy więcej mówić o zupełnej śmierci. Hesse pisał swoją „Grę” w okresie szalejącego po Niemczech i Europie nazizmu. Hesse pisał swoją „Grę” w neutralnej Szwajcarii. A my – możemy/powinniśmy dokądś uciec?

„Nadchodzą czasy krytyczne, wszędzie odczuć można ich zapowiedź. Świat znów, raz jeszcze, pragnie przesunąć swój punkt ciężkości. Fala ta już nadbiega, a kiedyś nas pochłonie.”

 

Reżyseria: Małgorzata Warsicka

Muzyka: Karol Nepelski

Scenariusz i dramaturgia: Przemysław Pilarski

Scenografia, światło: Marcin Chlanda

Kostiumy: Edyta Jermacz

Choreografia: Anna Nowicka

Muzycy: Julia Kukuczka, Aleksander Wnuk

Multimedia: Grzegorz Kaliszuk 

Producent: Dorota Grzywacz- Kmieć 

Inspicjent: Iwona Cieślik

 

OBSADA: 

Józef Knecht - Feliks Szajnert

Józef Knecht - Daniel Malchar

Wilk - Tomasz Międzik

Miłość - Karolina Kazoń

Wojna - Antoni Milancej

Tajemnica - Rafał Szumera

Szamanka - Agnieszka Judycka

 

 

Czas trwania:

1 godz.

Bilety:

Normalny 35 zł

Ulgowy 25 zł

Najbliższe terminy:

24 Maja 2018 godzina 19.00 kup bilet

25 Maja 2018 godzina 19.00 kup bilet

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej