Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Przywrócone arcydzieła

Projekcja filmu "Sublokator" oraz spotkanie z Januszem Majewskim i Magdaleną Zawadzką


Jako bonus zaprezentowany zostanie film dokumentalny Janusza Majewskiego „Opus jazz” - reportaż z próby kwintetu Andrzeja Kurylewicza.

 

goście:

JANUSZ MAJEWSKI

MAGDALENA ZAWADZKA

reżyseria: Janusz Majewski, scenariusz: Janusz Majewski, rok produkcji: 1966, producent: Studio Filmowe Zebra

 

Nagrody:

1966 – IFF Mannheim - nagroda FIPRESCI

1967 – MFF Cork

1967 – MFF Chicago - „Srebrny Hugo” (Barbara Ludwiżanka)

1967 – MFF Panama - nagroda za reżyserię (Janusz Majewski)

1967 – MFF Panama - nagroda za scenariusz (Janusz Majewski)

1967 – MFF Panama - nagroda aktorska (Barbara Ludwiżanka)

 

Janusz Majewski

Urodzony w 1931 roku, lwowiak, arystokrata polskiego kina, reżyser wielu kultowych filmów, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, prezes honorowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, pisarz. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1969–1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski. W 2001 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą Orła w kategorii „Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane tytuły z filmografii: Błękitny pokój (1965), Sublokator (debiut pełnometrażowy – 1966), Markheim (1971), Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Królowa Bona (1980), C.K.Dezerterzy (1985), Mała matura 1947 (2010), Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy (2015), nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w  Gdyni.

W wydawnictwie Marginesy ukazały się dotąd jego następujące książki: Mała matura (Książka roku 2011). Siedlisko, Zima w Siedlisku, Ekshibicjonista, Glacier Express 9:15.

 

Magdalena Zawadzka

Jej wdzięk i inteligencję poznali widzowie komedii obyczajowych z czasów „małej stabilizacji”. Ale popularność, wręcz uwielbienie masowej publiczności, zdobyła jako Baśka Wołodyjowska w filmie Jerzego Hoffmana. Rezolutny Hajduczek, którego w potrzebie stać na heroizm, podbił serce nie tylko pana Michała. Zawalczyła z tym wizerunkiem w Nocach i dniach rolą Ksawuni Woynarowskiej, nieszczęśliwie zakochanej w Bogumile Niechcicu. Ciekawą, dramatyczną rolę zagrała w Mazepie, jedynym filmie wyreżyserowanym przez męża, Gustawa Holoubka. A satyryczny pazur pokazała jako tępa mieszczka – rektorowa w Barwach ochronnych Krzysztofa Zanussiego.

autor: Magda Sandecka

 

Zrealizowany na podstawie scenariusza Majewskiego film może być odczytany jako metafora sytuacji jego pokolenia, jednak bardziej niż satyrą na system "Sublokator" wydaje się być wirtuozerską komedią o konflikcie płci. Zagranie tytułowego bohatera, który wpada w pułapkę zastawioną przez kilka samotnych kobiet, wymagała dyskretnego i zręcznego komizmu, bardzo lubianego przez Jana Machulskiego ("Psy", "Vinci", "Ostatnia akcja" - nominacja do nagrody Złota Kaczka), niezapomnianego kasiarza i trębacza Henryka Kwinty w komediach kryminalnych "Vabank" (1981) i "Vabank II, czyli riposta" (1984). Rolę Ludwika w "Sublokatorze" Majewski napisał specjalnie dla Machulskiego. "Upatrzyłem sobie Janka - mówił reżyser - bo był typem amanta komicznego, ładnego, ale trochę niezręcznego, znanego mi z amerykańskich komedii, które mnie wtedy fascynowały. Takim Cary Grantem. Miał niebywały wdzięk, odczuwany zarówno w życiu, jak i na ekranie, bo ten wdzięk dawał się sfotografować". W roli ostentacyjnie bezideowej licealistki, pozującej na wampa wystąpiła Magdalena Zawadzka ("Pieczone gołąbki", "Mocne uderzenie", Pan Wołodyjowski" - nagroda Złote Grono). Zaangażowaną społecznicę zagrała Katarzyna Łaniewska ("Awans", "Kogel-mogel", "Pogrzeb kartofla"), zaś za kreację wdowy po przedwojennym pułkowniku kawalerii Barbara Ludwiżanka ("Chłopi", "Noce i dnie", "Granica") została uhonorowana nagrodą "Srebrny Hugo" na MFF w Chicago oraz Nagrodą Główną na MFF w Panamie. "Sublokator" otrzymał nagrodę FIPRESCI w Mannheim, medal na MFF w Cork oraz nagrody za reżyserię i scenariusz na MFF w Panamie. Autorem zdjęć jest Kurt Weber ("Ludzie z pociągu", "Jutro premiera", "Salto"), muzykę skomponował Andrzej Kurylewicz ("Lekcja martwego języka" - nagroda Brązowe Lwy Gdańskie, "Nad Niemnem", "Panny i wdowy").

 

Źródło: Canal Plus

Czas trwania:

1:29'55''

Bilety:

12 zł 

Dodatkowe informacje:

25 Kwietnia 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej