Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

SZTUKA DYSKUSJI

XXI WIEK – SCENA EKSPERYMENTALNA o współczesnych relacjach kultury i polityki oraz w poszukiwaniu współczesnej awangardy


XXI WIEK – SCENA EKSPERYMENTALNA

o współczesnych relacjach kultury i polityki oraz w poszukiwaniu współczesnej awangardy

 

w dyskusji udział wezmą: socjolog i kulturoznawca Jan Sowa, krytyk teatralny Marcin Kościelniak i Bartosz Szydłowski (kurator programu artystycznego Teatru w Krakowie im. Słowackiego) oraz reżyserzy nowych przedstawień w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

 

 

Czyż naprawdę nie ma już ludzi na tym świecie?

Czyż wszyscy stali się tylko kółkami zegara?

 Dajcie mi choć nakręcać ten zegar!

Witkacy Nowe wyzwolenie

 

Jaki jest świat, w którym żyjemy? Jak wielki wpływ na nas mają ruchy polityczno-społeczne, które mają miejsce teraz w Polsce, w Europie? Jak wielki wpływ mają na kulturę? Jak kultura – a w szczególności teatr – zmienia się przez te ruchy? Co one wymuszają, ale też jak można z nimi dialogować i jak się im opierać? Za czym warto podążać, a na co nie zgadzać? Czym jest/mogłaby być/powinna być współczesna awangarda w sztuce?

Chcielibyśmy by te pytania stworzyły pole tematów do naszej dyskusji. Dyskusji o miejscu sztuki we współczesnym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem ruchów partycypacyjnych. Spotkanie otworzy dłuższa wypowiedź Jana Sowy – socjologa, jednego z najbardziej błyskotliwych i przenikliwych badaczy młodego pokolenia. A potem w gronie twórców i teoretyków teatru spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania. A może właśnie nie – będziemy stawiać nowe, inne? Może znajdziemy nowego drogi, wykarczujemy inne ścieżki?

Małopolski Ogród Sztuk ma być przestrzenią eksperymentu, poszukiwania nowych form, nowego języka, nowego sposobu dialogu z widzem – poprzez spektakle, instalacje, koncerty i właśnie poprzez dyskusje.

Zapraszamy więc do partycypacji! Do wspólnej, jak najgorętszej dyskusji!

 

 

Jan Sowa – socjolog, kulturoznawca, pracownik naukowy Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodniczący Rady Fundacji Korporacja Ha!art i redaktor "Linii Radykalnej". Autorem i redaktor kilku książek z zakresu psychologii, socjologii i krytyki społecznej, m.in. Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2008), Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (2011), Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości (2015)

 

Marcin Kościelniak – adiunkt w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastępca redaktora naczelnego „Didaskaliów”. W latach 2010-2016 recenzent „Tygodnika Powszechnego”. Autor m.in. monografii poświęconej twórczości dramatopisarskiej i teatralnej Helmuta Kajzara Prawie ludzkie, prawie moje. Teatr Helmuta Kajzara (2012), książki z recenzjami i tekstami problemowymi poświęconymi najnowszemu teatrowi polskiemu: „Młodzi niezdolni” i inne teksty o twórcach współczesnego teatru (2014).

 

Bartosz Szydłowski – reżyser, kurator programu artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, twórca takich spektakli jak: Wejście smoka. Trailer, Klub Miłośników Filmu MISJA, czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.

 

Prowadzenie: Jakub Roszkowski (kierownik literacki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie)


Bilety:

5 zł 

26 Kwietnia 2017 godzina 21.15

03 Kwietnia 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej