Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

 

IDEA MOS

Otwarta przestrzeń do artystycznego zasiedlenia

 

 

MAŁOPOLSKI OGRÓD SZTUKI

Małopolski Ogród Sztuki staje się przestrzenią otwartą dla młodych twórców poszukujących nowego języka teatralnego i nowych form relacji z publicznością.  To tutaj widz będzie zrywał ze starymi przyzwyczajeniami odbioru i odnajdywał się w sytuacji wymagającej interaktywności. 

Artyści poruszając się w polu twórczego eksperymentu będą działać na styku różnych sztuk, a inspiracji szukać będą w różnych dziedzinach sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki oraz działań wizualnych. MOS ma łączyć muzykę, teatr, sztukę instalacji i multimediów oraz jednoczyć i stymulować do kreatywnych działań młodych twórców. Tutaj także widz będzie spotykał się z tym co wysoce technologiczne, taneczne i instalacyjne.

Pierwszą premierą tej sceny po objęciu dyrekcji przez Krzysztofa Głuchowskiego i Bartosza Szydłowskiego był spektakl ruchowy Obóz Katarakta , inspirowanym słynnym opowiadaniem amerykańskiej pisarki Jane Bowles w reżyserii Dominiki Knapik, niezwykle cenionej choreografki, tancerki, aktorki.

Kolejnym projektem mocno koncentrującym się na muzyce po In Dreams Begin Responsibilities [zobowiązania rozpoczynają się w snach] będzie Dom dźwięków Wojciecha Blecharza. Projekt w założeniu będzie nowatorskim mixem spektaklu, koncertu i instalacji, w którym nośnikiem opowieści będzie muzyka, aktorzy natomiast będą pełnić rolę wehikułu dźwiękowego. Pomysłodawca Wojceich Blecharz jest jednym z niewielu polskich kompozytorów młodego pokolenia muzyki poważnej znanym na całym świecie.

Na scenie MOS powstanie spektakl  w oparciu o Grę szklanych paciorków Hermana Hessego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej – młodej, obiecującej reżyserki, znanej krakowskiej publiczności chociażby z efektownych i głębokich Dziejów upadków wg. Balzaca, które zrealizowała w Teatrze im. Słowackiego.

MOS nie tylko stanie się miejscem rozwoju artystów poszukujących nowego języka dla sztuk performatywnych, ale również miejscem działań impresaryjnych oraz współpracy z wieloma inicjatywami kulturalnymi organizowanymi w Krakowie. Na scenie MOS odbędą się dwie premiery oraz projekt Nowa Muzyka w Nowym Teatrze. To właśnie tutaj ma kumulować się i stąd promieniować energia młodych, zdolnych, twórczych ludzi z Krakowa.

Wzorem najnowszych trendów światowych tworzymy obiekt otwarty, którego przestrzenie mają być miejscem spotkań młodzieży, dzieci, osób niepełnosprawnych, osób starszych, a także profesjonalistów, artystów, twórców i miłośników sztuki. To miejsce będzie artystycznym tyglem pozwalającym - dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych - na łączenie rozmaitych dziedzin nowoczesnej sztuki. Pierwsze miesiące działalności Małopolskiego Ogrodu Sztuki zostaną poświęcone kolejno: październik będzie miesiącem muzyki, listopad - teatru, grudzień - sztuk plastycznych i wystawienniczych.

 

 

HISTORIA POWSTANIA
MAŁOPOLSKIEGO OGRODU SZTUKI

 

 

Jednym z priorytetowych zadań, jakie postawił sobie Krzysztof Orzechowski już w pierwszych dniach sprawowania funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego (lipiec1999), było uregulowanie sytuacji prawnej składników majątku nieruchomego powierzonej mu placówki. Szczególny problem prawny i administracyjny generowała nieruchomość położona między ulicami Rajską i Szujskiego, w której od 1948 roku mieściły się pracownie scenotechniczne teatru i (na mocy podnajmu) Teatru Starego. Obiekt był w opłakanym stanie technicznym i nadawał się do kapitalnego remontu (jeśli miałby służyć dalej jako „fabryka dekoracji”) lub do całkowitej rewitalizacji. Ponieważ wydawało się oczywiste, że dalsze utrzymanie warsztatów teatralnych w tak doskonałej lokalizacji nie ma racjonalnego uzasadnienia – zdecydowano się na drugi wariant.

 

 

 

Prace nad nowym zagospodarowaniem nieruchomości przy ulicy Rajskiej nasiliły się podczas drugiej kadencji Samorządu Wojewódzkiego (w latach 2002 - 2006). Po wielu propozycjach i dyskusjach dyrektor Orzechowski przedstawił Zarządowi Województwa Małopolskiego wstępną koncepcję MOS-u (Małopolskiego Ogrodu Sztuki) łączącego zadania wielofunkcyjnej sali widowiskowo – teatralnej oraz mediateki. Koncepcja ta zyskała uznanie w oczach Zarządu.

 

 

W dniu 8 lutego 2005 r., w oparciu o powyższą koncepcję, we współpracy SARP-em, ogłoszono otwarty konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przebudowy budynku przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie na potrzeby „Małopolskiego Ogrodu Sztuki”. Jury przewodniczył Marszałek Janusz Sepioł. Konkurs miał charakter realizacyjny i został rozstrzygnięty w dniu 24 maja 2005 r. Zwycięzcami zostali K. Ingarden i J. Ewy Architekci sp. z o. o. Następnie realizacja MOS-u została wpisana do WPI, jako indykatywny projekt Województwa Małopolskiego, realizowany ze funduszy Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

Wstępna umowa między Teatrem a Województwem na przygotowanie „projektu kluczowego” została uroczyście podpisana w dniu 14 lutego 2008 roku. Architekci przystąpili do przygotowania projektów budowlanych i branżowych.

 

W latach 2008-2009 opracowano kilka wersji studium wykonalności oraz wnioski o dofinansowanie projektu. Następnie na drodze postępowania przetargowego wyłoniono inwestora zastępczego (Konsorcjum OTS-IP Sp. z o.o. z Krakowa oraz Dom Inżynierski PROMIS S.A ze Szczecina), rozpisano także przetarg na generalnego wykonawcę. Wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego SKOBUD Sp. z o.o. z Żywca.

 

14 grudnia 2009 roku Teatr został poinformowany przez Departament Funduszy Europejskich (DFE) UMWM o wyborze wniosku do dofinansowania.

 

Umowę z wykonawcą, Przedsiębiorstwem Budownictwa Ogólnego Skobud Sp. z o.o. z Żywca, Teatr podpisał 15 stycznia 2010. Prace rozpoczęły się miesiąc później.

 

W latach 2010-2012 powstał wspaniały nowoczesny obiekt kultury, który ma wielką szansę ze względu na swój innowacyjny charakter i bogatą ofertę infrastrukturalną stać się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa i Województwa Małopolskiego.

 

Przestała straszyć znajdująca się w opłakanym stanie rudera przy ul Rajskiej 12. Spektakularna pięciokondygnacyjna bryła obiektu, łączy elementy zabytkowe z nowoczesnością (za szklaną fasadą zobaczyć można odtworzony fragment muru dotychczasowego budynku, w którym mieściły się pracownie scenotechniczne Teatru im. J. Słowackiego. Ściana została na nowo ułożona z ponad stuletnich odczyszczonych cegieł).

 

Projektanci z biura Ingarden & Ewy Architekci wpisali budynek MOSu w otoczenie, prowadząc kształt zadaszenia zgodnie z linią dachów sąsiednich zabudowań, wtopili obiekt w przestrzeń, podnosząc zarazem jej jakość. Docenili to zarówno specjaliści jak i mieszkańcy naszego Regionu: Małopolski Ogród Sztuki zwyciężył w plebiscycie na najciekawsze zjawisko architektoniczne w Krakowie zdobywając pierwsze miejsce w konkursie na Nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego jako wzorcowy przykład kontekstualizmu w podejściu do kształtowania bryły obiektu i detalu architektonicznego.

 

 
 

Jest w końcu w Krakowie miejsce, będące jak żyzna ziemia dla kreatywnych, innowacyjnych i zróżnicowanych projektów artystycznych każdego gatunku. Miejsce, gdzie sztuka może rozkwitać bujnie w każdej swojej formie. Tym miejscem jest Małopolski Ogród Sztuki.

 

 

W ciągu kilku ostanich lat w miejscu zrujnowanych, szpecących okolicę zabudowań przy ulicy Rajskiej 12, wyrósł przepiękny Ogród. Nie będzie przesadą, chociażby ze względu na takie a nie inne położenie, nazwanie go prawdziwie Rajskim Ogrodem. Nowoczesny, innowacyjny, oferujący nieprzebrane możliwości organizacji przestrzeni, pierwszy multimedialny ośrodek kultury w województwie i jeden z nielicznych tak zaawansowanych technologicznie obiektów w kraju - Małopolski Ogród Sztuki. Niezwykłe miejsce na mapie Krakowa, mające szansę ze względu na swój unikatowy charakter zakorzenić się w świadomości mieszkańców miasta i regionu oraz wzmocnić pozycję Krakowa jako europejskiej metropolii, w której uszanowanie bogatych tradycji kulturalnych spotyka się z odwagą otworzenia się na sztukę młodą, nowoczesną, eksperymentalną.

 

 

 

Swój szczególny charakter MOS zawdzięcza przede wszystkim wspaniałemu projektowi architektonicznemu autorstwa Krzysztofa Ingardena. Budynek w sposób niezwykle atrakcyjny konceptualnie i wizualnie, spełnia sztandarowe założenia eksploatacyjne obiektu, jako siedziby przyjaznej dla organizacji w swojej przestrzenii projektów artystycznych opartych na syntezie rozmaitych dziedzin sztuki. W obiekcie mieści się wielofunkcyjna sala widowiskowa umożliwiająca niemalże dowolny układ sceny i widowni, sala kinowa z cyfrowym projektorem dostosowanym do projekcji tradycyjnej oraz 3D, sale konferencyjne, przestrzenie wystawiennicze, kawiarnia, oraz niepowtarzalna Arteteka gromadząca multimedialne zasoby z różnych dziedzin sztuki. Wszystko to składa się nie tylko na znakomicie wyposażone, wymarzone miejsce dla twórców szukających swobody artystycznej, ale także nowoczesne centrum sztuki gwarantujące satysfakcję i niezapomniane przeżycia każdemu odwiedzającemu. Dowodem uznania dla wysokiej klasy projektu MOS-u są otrzymane prestiżowe nagrody - zarówno krajowe (nagroda im. Janusza Bogdanowskiego za najlepszą realizację architektoniczną Krakowa w roku 2012, najlepszy budynek użyteczności publicznej w pierwszej polskiej edycji prestiżowego konkursu Wienerberger Brick Award), jak i międzynarodowe (tytuł Budynku Roku w kategorii „Cultural” w plebiscycie portalu ArchDaily, zwycięztwo w publicznym głosowaniu konkursu portalu Architizer A+ Awards w kategorii „Theatres & Performing Arts Centers„).

 

MOS jest więc połączeniem w jedno zróżnicowanej, szerszej niż stricte teatralna, oferty usług w zakresie kultury, sztuki i edukacji, mających na celu rozwijanie kompetencji kulturowych społeczności regionu i miasta. W myśl obranych haseł przewodnich - „Dla młodych, o młodych, przez młodych” oraz „Bez barier” jest to oferta skierowana do wielu grup zarówno twórców jak i entuzjastów sztuki: dzieci i młodzieży szkolnej, studentów, osób starszych, niepełnosprawnych. Założeniom tym przyświeca idea wykorzystania szeroko pojętej sztuki w celach nie tylko rozrywkowych, ale także edukacyjnych, wychowawczych oraz terapeutycznych. Małopolski Ogród Sztuki jest przestrzenią dostosuwującą się elastycznie do zapotrzebowań artystów i preferencji widzów, otwierającą się na twórców debiutujących, umożliwiającą studentom i absolwentom szkół artystycznych działania kreacyjne.

 

 

więcej

 


 

W przeciągu ponad pół roku od rozpoczęcia swojej działalności Małopolski Ogród Sztuki wydał już wiele owoców, którymi częstowali się pasjonaci sztuki głodni wrażeń niebanalnych, różnorodnych i wyjątkowo smakowitych. To dla nich ten Ogród został zasadzony, dla nich wciąż jest pielęgnowany i podlewany kreatywnym myśleniem, pasją i zaangażowaniem całego zespołu. Warto tu przyjść by zebrać swój własny owoc.

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

 

2016.06

Małopolski Ogród Sztuki laureatem nagrody S.ARCH 2016 

2016.06

Małopolski Ogród Sztuki został laureatem Nagrody X-lecia (2007-2016) w Plebiscycie "KRAKÓW MÓJ DOM"

2014.06

Małopopolski Ogród Sztuki lauretem nagrody im. Stanisława Witkiwicza w kategorii architektura użyteczności publicznej w tym mała architektura i zagospodarowanie przestrzeni.

2014.04

Małopolski Ogród Sztuki zdobywcą nagrody Platinum A' Design Award 2014

2014.03

Małopolski Ogród Sztuki zdobywcą I nagrody w konkursie Salon Architektury 2013

2013.12

Małopolski Ogród Sztuki otrzymał wyróżnienie „2013 TOP 10 Architecture”

2013.07

Małopolski Ogród Sztuki zdobywcą nagrody Iconic Award 2013

2013.06

Małopolski Ogród Sztuki otrzymał tytuł „Budowy Roku 2012” w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

2013.06

Małopolski Ogród Sztuki laureatem plebiscytu „Kraków Mój Dom”

2013.06

Małopolski Ogród Sztuki laureatem Nagrody Architektonicznej POLITYKI

2013.05

Małopolski Ogród Sztuki otrzymał tytuł „Obiektu Roku 2012” w plebiscycie Polska Architektura XXL

2013.04

Małopolski Ogród Sztuki zdobywcą nagrody Brick Award 2013 Edycja Polska

2013.04

Tytuł „Najpiękniejszego obiektu z ceramiki” przyznany Małopolskiemu Ogrodowi Sztuki przez użytkowników portalu Architektura Inspiracji

2013.03

Małopolski Ogród Sztuki zdobywcą nagrody Architizer A+ Award Popular Choice Winner

2013.02

Wyróżnienie przyznane Małopolskiemu Ogrodowi Sztuki w konkursie o Nagrodę im. Macieja Nowickiego „Architektura Innowacyjna”

2013.02

Małopolski Ogród Sztuki zdobywcą nagrody ArchDaily Building of the Year 2012

2012.09

Małopolski Ogród Sztuki laureatem nagrody w konkursie im. Janusza Bogdanowskiego na najlepszą realizację architektoniczną roku 2012 w Krakowie

 

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej